پرسیس - پیش به سوی «زبان برنامه نویسی ملی» !!

ورود کاربران

Alexa Review

TOP_PANEL

زبان برنامه نویسی پرسیس

زبان برنامه نویسی پرسیس، یک زبان برنامه نویسی فارسی است. به این معنا که کلمات کلیدی به کار رفته در نحو آن کلمات فارسی هستند. شما می توانید کدهای برنامه خود را به زبان فارسی بنویسید و اجرا کنید.  از نگاهی دیگر و دقیق تر، زبان پرسیس جزء معدود زبان های...


بیشتر بخوانید

محیط برنامه نویسی بیان

                    زبان برنامه نویسی «پرسیس»، یک زبان جدید و فارسی است که روزهای اولیه عمر خود را می گذراند. و یا حتی می توان گفت هنوز به دنیا نیامده و در دوران جنینی بسر می برد! در این روزهای اول، وجود یک ویرایشگر و عیب یاب قدرتمند و آسان، کمک بزرگی...


بیشتر بخوانید

مشارکت در تکمیل پر، بیان و پروژه های مرتبط

                  پروژه های پر و بیان به صورت متن باز ارائه شده اند تا علاقمندان به توسعه این زبان، هریک  حسب توانایی های خود، گوشه ای از کار را به دوش گیرند و در تکمیل آنها مشارکت کنند.


بیشتر بخوانید

پرسیس فعلا به طور عمومی عرضه نمی شود!

بنا به دلایلی، و با توجه به کامل نبودن برخی جنبه های اساسی زبان پرسیس، این زبان فعلا به صورت عمومی منتشر نمی شود. پروژه «کنسول فارسی» یکی از پروژه های مهم و تاثیر گذار بر روی این زبان است که تا زمانی که به حد قابل قبولی نرسد، استفاده از...


بیشتر بخوانید

علم را بیاموزید! زیرا فراگیری آن خداگرایی، و کسب آن عبادت، و مدارسه اش ذکر و تسبیح، و تحقیق و بررسیش جهاد، و یکی دیگر از فضایل آموزش آن صدقه است، و بخشش از آن موجب نزدیک شدن به خداوند می شود.

TwitterFacebookRSSlinkedin

 

آموزش آسان
آموزش برنامه نویسی در دوره ابتدایی

image

 به لطف نزدیک بودن نحو زبان پرسیس به زبان طبیعی فارسی، و استفاده از علائم رایج ریاضی، نوجوانان و افراد تازه کار راحت تر می توانند درک درستی از مفاهیم برنامه نویسی بدست آورند و در نتیجه در سنین پایین برنامه نویسی را آموخته و تجربه کنند.

مفهومی به نام «برنامه سازی»
به جای نوشتن برنامه ها، برنامه ها را بسازید

image

محیط های طراحی نرم افزار، امکانات زیادی فراهم کرده اند اما طراحان هنوز مجبورند برای نوشتن کد پشت صحنه اجزا، دست به تایپ ببرند. پرسیس و پروژه های مرتبط برآنند تا محیطی فراهم کنند که طراحان بتوانند با کمترین نیاز به «نوشتن»، قطعات کد خود را «ساخته» و توسعه بدهند.

زبانی در بالاترین سطح
روزی که رایانه ها زبان ما را بفهمند...

image

هرچند شکل ایده آل«برنامه سازی» طراحان را از نوشتن بی نیاز خواهد کرد اما بالاخره آنها روزی مجبور به خواندن و توضیح دادن کدها می شوند. وقتی متن و نحو زبان به زبان طبیعی نزدیک باشد، ما منظور و خواسته های خود را به روش معمول بین انسان ها، با رایانه رد و بدل می کنیم.پیش به سوی «زبان برنامه نویسی ملی» !!

sample imageوقتی از رسانه ها شنیدم که سیستم عامل ملی کشورمان بر پایه لینوکس طراحی شده، ناراحت و متعجب شدم؛ چرا که اعتقاد دارم سیستم عامل «ملی» یعنی سیستمی که از صفر توسط یک ملت نوشته شده باشد، نه اینکه تکمیل شده و توسعه یافته محصولات خارجی ها باشد. این موضوع باعث شد که طراحی یک سیستم عامل صددرصد خودمانی در لیست برنامه های بلند مدت (یا به تعبیری آرزوهایم) قرار گرفت.

برای پوشاندن جامه عمل به این ایده، اولین فکری که به ذهنم خطور کرد این بود که «از کدام زبان برنامه نویسی برای طراحی این سیستم عامل استفاده کنیم؟» جواب این سوال هرچه باشد بازهم پای یک محصول خارجی(یکی از زبان های برنامه نویسی موجود) در میان است! هرچند استفاده از زبان های برنامه نویسی یا دیگر ابزارهای خارجی، خلل چندان بزرگی به «ملی  بودن» سیستم ما وارد نمی کند، اما «استقلال حریصانه» موجب شد جرقه اولیه طراحی یک «زبان برنامه نویسی ملی» زده شود. گام بعدی طراحی و انتخاب یک نحو مناسب برای این زبان بود. آیا ممکن است به زبانی برچسب «ملی ایران» زده شود اما دستور زبان آن پر از کلمات لاتین باشد؟!!

پروژه پر از اینجا شروع شد. زبانی برای برنامه نویسی که در وهله اول می خواهد فارسی باشد! و در آینده جهت طراحی یک سیستم عامل تمام عیار استفاده شود. چون تجربه کافی برای پروژه های اینچنینی نداشتم، ترجیح دادم موقتا اهداف سهل الوصول تری برای آن در نظر بگیرم. و از این رو، قرار بر آن شد که زبانی همه کس فهم و قابل آموزش در مقاطع پایین تحصیلی ساخته شود؛ که نوشتن برنامه های بزرگ و پیچیده، طراح را به نوشتن و دنبال کردن هزاران خط وادار نکند؛ و فهم و درک عملی که هر قطعه کد انجام می دهد، آسان باشد.

شاید زمانی که این پروژه به اهداف فوق دست یابد، اتفاقات تاثیرگذار بسیاری در عرصه فناوری اطلاعات کشور و جهان به وقوع پیوسته باشد که حتی فلسفه وجودی این زبان را به نوعی زیر سوال ببرد! اما به هر حال این پروژه در جریان خواهد بود و اگر خدا بخواهد به راه خود ادامه خواهد داد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

GOTO_TOP

مستندات